Pomywacz z knajpy marzy o pracy
w lepszej knajpie

Marek Waligórski od pięciu lat pełni funkcję pomywacza w warszawskim pubie
U Zdzicha
. Szef jest z niego zadowolony, koledzy go lubią. Mimo dobrych warunków pracy, których często życzyliby sobie pracownicy innych barów, Waligórskiemu zdarza się marzyć o posadzie pomywacza w lepszej knajpie.

„Każdemu wolno marzyć”, cytuje fragment znanej piosenki, zagadnięty o przyczyny swoich aspiracji zawodowych. Mówiąc to, ucieka jednak wzrokiem i nerwowo wyciera zlewozmywak.

Prawdziwych powodów owego parcia ku samorealizacji należy upatrywać w ogólnej tendencji, która z płaszczyzny ideowo-kulturowej steruje zachowaniem młodych. To karierowiczowskie szaleństwo rodem z Ameryki Północnej sieje spustoszenie w relacji pracownik–pracodawca, zaciera jej emocjonalno-osobowy charakter, przenosząc środek ciężkości w wymiar czysto materialny. Uniemożliwia to cierpliwe budowanie wspólnoty pracowniczej opierającej się na wartościach etycznych.

„Rozumiem, że pan Marek chce się rozwijać i więcej zarabiać, jednak powinien on zdać sobie sprawę, jak bardzo jest to iluzoryczne”, mówi Bartłomiej Samitowski, właściciel pubu U Zdzicha. „Dajmy na to, że znajdzie pracę w lepszej knajpie. Będzie tam pracował przez pół roku, po czym poczuje, że i to mu nie wystarcza. Co zrobi wtedy? Mając trochę szczęścia, «załapie» się do jeszcze lepszej knajpy”, zauważa Samitowski. „Na początku pewnie będzie doznawał ogromnej satysfakcji, zmywając resztki ostryg, drozdów ze szparagami, czy pulard w sosie beszamelowym, ale z czasem przecież i to w końcu stanie się rutyną. Znudzą mu się te perliczki zapiekane w cieście, kasztany i dzik podawany w jarzynach gotowanych na pięcioletnim winie”.

Właściciel baru uważa, że Waligórskiego dopadnie w końcu pustka, nawet jeśli dostanie naprawdę fajny fartuch. „Utraci wszystko, co nas tutaj, U Zdzicha łączy. Wzajemną życzliwość i troskę o moje interesy”, stwierdza Bartłomiej Samitowski.

 

 
   

Biegun południowy wypuścił korzenie
 
Pasy bezpieczeństwa wprowadzane we wszystkich windach sprzed 1989 roku
 
Pomywacz z knajpy marzy o pracy
w lepszej knajpie


 

 

 
redakcja kontakt © Copyright Nowy Pompon. All rights reserved.