Biografia Władysława Babki

 

Władysław Babka (1877-1952) wybitny kaszubski fryzjer damski i stylista. Zwolennik minimalizmu i powściągliwości i tak zwanego fryzjerstwa bezinwazyjnego. Ograniczał się zwykle do strzyżenia końcowych części czubków włosa, tak by nie naruszyć strzyżonej fryzury. Nawet przy farbowaniu, czy trwałych ondulacjach, wystrzegał się wszelkich zmian, ingerencji, lub, jak to określał: gwałtu na formie zastanej. Dlatego farbował włosy zawsze na ten kolor, który klientka miała przed farbowaniem i utrwalał dokładnie tę samą fryzurę z jaką siadała na fotel.

Twarde zasady Babki nie pozwalały mu na robienie pasemek osobom, które pasemek nie miały, a upinanie koków dotyczyło tylko klientek odwiedzających zakład z pokaźnym, upiętym kokiem.

Z czasem założył sieć własnych zakładów fryzjerskich o nazwie „Dotyk mistrza”. Nie zatrudniał w nich żadnego personelu wychodząc z założenia, że włosy kobiety są tak piękne z natury, że jakakolwiek fryzjerska ingerencja może tylko to piękno zniszczyć.

Zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach. Kaszubskie przekazy podają jako powód uduszenie przez strzygę Jędlichę, choć poważne wątpliwości budzi brak motywu. W swojej ostatniej woli prosił, by pochowano go z przedziałkiem po lewej stronie.

Imieniem Władysława Babki nazwano nadmorski kurort Władysławowo, a nazwiskiem piasek formowany, zwykle dla zabawy, na kształt ściętego stożka.

 


 
   

Biegun południowy wypuścił korzenie
 
Pasy bezpieczeństwa wprowadzane we wszystkich windach sprzed 1989 roku
 
Pomywacz z knajpy marzy o pracy
w lepszej knajpie


 

 

 
redakcja kontakt © Copyright Nowy Pompon. All rights reserved.