Biografia Augustyna Kosa

Augustyn Kos (1802-1868) na wpół legendarny cieśla spod Sanoka zwany żywym wzorcem miar i wag. Urodził się 21 marca, ważąc dokładnie 3 kilogramy, co wykorzystano do wyznaczenia pierwszego dnia wiosny i skalibrowania wagi miejskiej w Łańcucie.

Prawdopodobnie dzięki specjalnej diecie zachował przez całe życie idealną i niezmienną długość ramienia – jeden metr. Wyższość ręki Kosa nad paryskim wzorcem metra polegała na tym, że ramię cieśli nie rdzewiało, nie kurczyło się w niskich temperaturach, zginało się mniej więcej w połowie, no i nigdy nie zostało podmienione. (W 1794 roku wzorzec z Sevres ukradziono, dając na jego miejsce podróbkę o długości około jednej trzeciej oryginału, co spowodowało wiele zabawnych wydarzeń – jedno ze słynniejszych mówi tym, jak to pewien śmiałek, który chciał przepłynąć wpław kanał La Manche, utonął niecałe 20 kilometrów przed portem w Denver, czyli w miejscu gdzie według obliczeń powinien się już znajdować suchy dok.

Sprawę zatuszowano, podobnie jak inną podmianę, która miała miejsce wiele lat później, choć dokładnej daty nie udało się ustalić. Podejrzewa się, że druga podróbka jest blisko dwukrotnie dłuższa od pierwowzoru. Falsyfikat obowiązuje do dzisiaj, co jest skrzętnie ukrywane i stanowi jedną z większych, światowych tajemnic. Według badających ten sekret naukowców, S. Bubka w skoku o tyczce pokonał tylko nieco ponad trzy metry, a przeciętny wzrost człowieka wynosi około osiemdziesiąt siedem i pół centymetra.)

Z czasem okazało się także, że stopa Kosa jest równa dokładnie jednej stopie, łokieć łokciowi, jego sążeń jednemu sążniowi, a jedna mila w sam raz jednej mili.

W roku 1852 Augustyn Kos odkrył przypadkowo, że pojemność jego ust to dokładnie 0,02787 galona. Dzięki temu znalazł pracę w pobliskiej mleczarni, gdzie przeliczał importowane mleko z galonów na litry.

Prędkość, z którą Kos zwykle zrywał się z łóżka pozwoliła wyznaczyć długość trwania jednej sekundy i przez wiele lat był to jedyny oficjalny wzorzec tej miary. Niestety, pogarszający się stan zdrowia sprawił, że z czasem jego wstawanie z łóżka stało się miarą jednego kwadransa, a potem miarą dwóch dni.

Próbując, mimo wieku, pozostać nadal wzorcem ukochanej sekundy, cieśla postanowił wyznaczać ją wyskakując nagle ze swojej szopy. Podjęte próby wykazywały jednak znaczne błędy w pomiarach. Kos wyskakiwał w różnym czasie. Po sześciu latach ciągłych niepowodzeń wpadł na pomysł wykorzystania w tym celu grawitacji i dokonania pomiaru skacząc z dachu szopy. Już pierwszym skokiem Augustyn Kos wyznaczył średnią długość życia mężczyzn w latach sześćdziesiątych dziewiętnastego wieku.

Nazwiskiem Kosa nazwano gatunek śpiewających ptaków z rodziny drozdowatych a palindromem jego nazwiska rodzaj napojów powstałych na bazie owoców.

 


 
   

Pustelnik przyłapany w towarzystwie
 
Linoskoczek nie wie, jak zejść z liny
 
Hipnotyzer uśpił materac
Mężczyzna uczulony na leki przeciwalergiczne


 

 

 
redakcja kontakt © Copyright Nowy Pompon. All rights reserved.